Nesilden nesile motorcu kardeşler ve motorcu dostu cafeleri Sankofa Coffee Shop ……

Sertaç bey sizi biraz tanyabilirmiyiz?

1973 yılı İstanbul doğumluyum.. Okul yıllarından hemen sonra babamın yanında iş hayatına başladım ve akabinde 1990 lı yılların ortalarında kendi işimi kurdum.. Klasik amerikan otomobilleri için yurt dışından parça ithalatı ve restorasyonu işiyle uğraştım.. Bu süreçte modifiye ettiğim çeşitli marka amerikan otomobilleriyle Drag yarışlarına katıldım.. Keyifli zamanlardı açıkcası.. Fakat 2000 yılı başında Amerika dönüşü klasik amerikan otomobili restorasyon firmamı tasfiye ettim.. Dövizin yükselmeye başladığı zamanlardı.. İthalat işi zor olmaya başlamıştı.. Klasik otomobil sektöründe sıkıntılı bir dönemin başlangıç zamanlarıydı.. Hemen akabinde gıda sektörüne girdim.. Zaman içinde İzmit, Moskova ve İstanbul'da restaurant, bar ve cafeler açtım.. Şu an sektörde 16. yılım ve kız kardeşimle birlikte "Sankofa Coffee Shop" isminde butik bir cafe işletmekteyiz..

Motosiklet ile tanışmanız ne zaman oldu?

 1990 lı yılların ortalarında sahip oldum ilk motosikletime.. Ama bendeki motosiklet tutkusu ailemden gelir.. Rahmetli dedem Enver bey 1950'li yıllarda çeşitli marka motosikletlerle yarışırmış.. Triumph ve o yılların BMW leri ile.. Yanısıra annanem Kazime hanımında aynı yıllarda motosiklet ile fotoğrafları var.. ve hatta Kazime hanımın, Enver bey ile tanışmasına vesiledir motosiklete olan ortak tutkuları. Beraber çok gezmişler ve eğlenmişler. Ziyaretine gittiğim zamanlarda anlatırdı gezi hikayelerini kahve sohbetlerimizde. Sonraları artçı olarak bindi benim motoruma ve çok gezdik İstanbul caddelerinde rahmetli ile. Tam bir İstanbul hanımefendisi ve motosiklet tutkunuydu. ve tabi ki onlardan da sevgili annem Birsen hanıma geçmiş bu tutku. Annemle de uzun soluklu seyahatlerimiz oldu. Tanıdığım en iyi artçılardandır. Eğer artçınız anneniz ise aç kalmazsınız.. ))

   

 

 

 

Ne tür motorlar kullandınız?. ve şimdi neden Cafe Racer?

Doğal olarak ilk zamanlar küçük hacimli motosikletler kullandım. İlk motosikletim 150 cc bir Yamaha idi.. Sonraları genelde Chopper tarzı daha yüksek hacimli motorlarla devam ettim.. Ama Rusya'da yaşadığım yıllarda Chopper haricinde Super Sport motosiklet kullandığım uzun bir dönemde oldu. Yaklaşık 2 senedir "Cafe Racer" olarak kendi projelendirdiğim bir BMW kullanıyorum. Brat Style tarzında yaptığımız R80 RT modelindeki motosikletimi, gündelik kullanmaktan büyük keyif alıyorum. Yanısıra kızkardeşim içinde yine bir BMW R80 RT yaptık.. Scrambler/Street Tracker tarzında yaptığımız bu BMW ise bu tarzda restore ettiğimiz ikinci motosiklet oldu. Cafe Racer tarzının kökeni 1960'lı yılların başlarına dayanan, avrupa'lı gençler arasında yükselişe geçen rockers akımına dayanır. Görsel olarak kendilerine özgü hazırladıkları motosikletleri ile cafelerde sosyalleşir ve karşıt cafe sürücüleri ile aralarında yarışlar düzenlerlerdi. Motosikletlerin kişiye göre hazırlanmış olması ve sahibine has olması esastı. Cafe Racer kendi içinde kullanım durumu ve görünümü olarak ta çeşitlilik gösterir. Örn. Cafe Racer, Brat style, Scrambler, Street Tracker Günümüzde bir çok motosiklet markasının bu tarza yakın modeller ürettiğini ve üretmeye başladığını görebiliriz. örn. Triumph, BMW, Yamaha vb. Şahsen ben ve kız kardeşim Feyza için de geçmişe yönelik çizgiler taşıyan vintage tarzı ve alt kültürü olan her şey ilgimizi çekmiştir. Dolayısıyla custom kültürüne uzak olmayan ben için, hem kendime hem de kız kardeşim Feyza'ya birer Cafe racer motosiklet yapmak çok zor olmadı. Modellediğimiz BMW R80 RT bu tarz için iyi bir donör. İstanbul dışından aldığımız her iki motosiklette tekrar elden geçti ve yurt dışından getirttiğimiz parçalar ile istediğimiz sonuçları elde ettik. Açıkcası sahip olduğumuz cafe içinde tamamlayıcı birer görsel oldular.

Bize birazda Sankofa Coffee Shop dan bahsedebilirmisiniz?

Önceden bahsettiğim gibi, gıda sektöründe 16.yılım.. Bu süreçte çeşitli şehir ve ülkelerde restaurant, bar ve cafeler açtım, işlettim ve devrettim. Ama her zaman aklımda tasarım ajansı sahibi kız kardeşim Feyza Yapulu ile gıda sektöründe de beraberce yol almak fikri vardı. Dolayısıyla kısa bir hazırlık aşamasının akabinde birlikte Sankofa Coffee Shop u yarattık. Sevgili babam rahmetli İsmail Hakkı beyin ve sevgili annem Birsen hanımın destekleri küçümsenemez boyuttadır ki bunu atlamak istemem. "Sankofa" Afrika kökenli efsanelerde adı geçen bir kuş. Doğadan gelen tecrübenin sonsuz döngüsünü simgeliyor. Gana'nın Twi dilindeki anlamıyla "ihmal ettiklerin için geri dönmekte yanlış bir şey yoktur" deyişine çağrışım yapıyor ve "geri dön, bak, ara bul" anlamına geliyor. Tescili tarafımıza ait olan bu kadar anlamlı isim önerisi için dostumuz sevgili Tuba Erdem'e burdan tekrar teşekkür ederim. Aslında Sankofa için "Coffee Shop" yeterli bir tanım değil.. Sankofa için bir "Social Club" demek daha doğru. Burası butik bir Coffee Shop tan çok daha fazlası. Gerek ilgi alanları ve gerekse entellektüel durumları gereği toplumumuzda marjinal kabul edilebilecek sanatçıların, müzisyenlerin, hayvanseverlerin ve sporcuların bir araya geldiği, paylaşımda bulundukları bir sosyal zemin. ve tabi ki Sankofa Coffee Shop motosiklet kullanıcısı dostu bir butik cafe. Motosiklet kullanıcıları için hazırladığımız kask rafları ve montlarını asabilecekleri düzenekler bunu fazlasıyla göstermekte. Ailecek motosiklet kullanıcısı olmamızdan ötürü, motosiklet kullanıcılarının bir cafede nelere ihtiyaçları olduğunu iyi biliyoruz. Kahvenizi içerken motosikletinizin göz önünde olmasını kesinlikle isteriz ki Sankofanın ön tarafı bunun için müsiat. Yanı sıra Sankofa, aynı ortak hobilere sahip motosiklet kullanıcısı yeni insanlarla tanışmak ve paylaşımlarda bulunmak için hepimize ideal bir sosyal zemin sağlamakta.