Bajaj Boxer 150 ‘yi Scrambler’a dönüştüren Aydın Bajaj Bayisi Atınç Alabaz ile süreci konuştuk.

Neden Bajaj Boxer 150, bu modelin diğerlerine göre farkı ne ?

Aydın Bajaj bayisi olarak Boxer modelinin projelik motor için biçilmiş kaftan olduğunun farkındaydık. Yuvarlak ön far, dik oturuş, çekiş gücü, dayanıklılık, her yolda gitme kapasitesi, 3036 TL’lik fiyatı ve yakıt ekonomisi ülkemiz motosiklet severleri için uygun kriterler. Düşük maliyet ve yüksek güçle kendine özgü bir motora sahip olmak düşüncesiyle çıktık bu yola. 2014 senesinde motosiklet fuarında sergilenen Cafe Racer’a dönüştürülen Boxer’dan sonra biz de Scrambler modelinin öncüsü olmaya karar verdik.

İlk olarak neleri değiştirerek başladınız projeye ?

İlk iş geniş ve rahat bir gidon ve dişli lastikler oldu. Gidonu bulmak ne kadar kolay olsa da, 17 inç jantlara motosikletin kaldırabileceği kalınlıkta dişli lastik bulmak bir hayli zahmetliydi. Fakat araştırmamızın sonunda motosiklete çok yakışan hatta motosikletin karakterini tam anlamıyla yansıtan bir çift lastik bulduk.

Motor’un rengine nasıl karar verdiniz ?

Boya konusunda kararsızdık, internet üzerinden araştırmalar yaparken eski Rus, Alman ve Amerikan askeri motorlardan esinlendiğimizi söyleyebilirim. Bu esinlenme bizi koyu askeri mat yeşil boyaya yönlendirdi. Mat askeri yeşilin bile birden çok tonu var. Biz en koyu olanlardan birini seçtik. Bu da motorun uzaktan siyaha yakın bir renk olarak görünmesini, motora yaklaştıkça da yeşil rengin fark edilmesini sağlıyor.

Sonrasında süreç nasıl gelişti ?

Motor boyaya gitmeden önce bütün parçaları söküldü ve sadece iskelet kaldı. Depo, yan kapaklar, amortisörler, jantlar, zincir koruma ünitesi, gidon cıvataları… Boya tamamlandıktan sonra sticker işlerimizi tamamladık. Askeriyenin vazgeçilmezi olan daire içindeki yıldızı, motor bloğuyla aynı renk olan metalik gri şeklinde tercih ettik. Yıldızı deponun tam ortasına yapıştırmaktan ziyade biraz daha gidon tarafına doğru yapıştırdık. Gözü rahatsız etmeyen bu asimetri hoşumuza gitti. Yan kapaklardaki “SCRAMBLER No. 2” yazısını da askeri bir fontla taçlandırdık. İlk başta bu yazının motor bloğu ve yıldızla aynı renk olması gerektiğini düşündük fakat sonrasında arka amortisör yayının turuncu olması kararımızı değiştirdi ve bu yazıyı turuncu yaptık. Ön yuvarlak sinyallerin turuncu rengi bu ahenke katılınca ortaya estetik bir görüntü çıktı.

Sonraki işlemler motorun üstünde orijinal gelen yük demirlerini kaldırmak oldu. Hâlihazırda güçlü olan Boxer bu ağırlıklardan kurtulunca yolda su gibi akar oldu. Arka çamurluğun kesilip arka tekerin görünmesini sağladık. Motorun orijinal ve büyük stop lambalarını ve sinyallerini çıkardık. Yerine daha kibar, fren, park ve sinyal lambalarının tek bir yerde buluştuğu bir stop lambası taktık.

Aydın gibi küçük bir yerde motosiklet selesiyle uğraşabilecek sanatkâr bulmak zor oldu açıkçası. Fakat birkaç yeri dolaştıktan sonra, projemizi anlayan ve bu konuda hevesli olan motosikletsever bir döşemeci arkadaşımız bize yardımcı oldu. Düz sele üstüne turuncu dikişler tam bir harmoni sağladı. Elcikleri yumuşak elciklerle değiştirdik, sürüş keyfini arttırdık. Orijinal egzoz görüntüyü bozmadığı için değiştirmek istemedik. Fakat bu görüntüdeki bir motorun egzoz sesi biraz duyulmalıydı. Ufak ayarlamalarla egzozun sesini trafikte hissedilecek, fakat rahatsız etmeyecek şekilde değiştirdik. Sonrasında bir far ızgarası da takarak görünümü biraz daha agresif yaptık ve ortaya Bajaj Boxer Scrambler projesi çıktı.

Peki Boxer Scrambler ile ilgili aldığınız tepkilerden memnun musunuz ?

Bu, yaşayan bir proje ve zaman geçtikçe zevke ve ihtiyaca göre değişiklikler yapabiliriz. Projeye başlarken amacımız hem asfalt yolda hem de arazide zorlanmadan gidebilecek bir motosiklet yapmak ve motosikletsever dostlarımızı bu konuda teşvik ederek öncülük etmekti. Bunu da şu ana kadar başarmış görünüyoruz. Tükiye’nin her yerinden hem telefon hem de sosyal medya vasıtasıyla pozitif geri dönüşler alıyoruz.  Gün geçtikçe Bajaj Boxer modeli edinip kendilerine özgü motor yapan genç arkadaşlarımızı görmek bizi mutlu ediyor. Uğraşmak istemeyenlere de sipariş üstüne, Bajaj yetkili servisi işçiliğiyle yardımcı olabiliyoruz.