Haluk Levent , 15 Kasım 2019 Bostancı Gösteri Merkezi'nde

Haluk Levent , 15 Kasım 2019 Bostancı Gösteri Merkezi'nde

Etkinlik Linki

Mekan: Bostancı Gösteri Merkezi

Haluk Levent Kimdir ?

Haluk Levent , 26 Kasım 1968'de Adana Yüreğir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu’nda okudu. Ortaokul sıralarındaki taklit yeteneği onu tiyatro çalışmalarına yöneltti. Liseyi Adana Atatürk Lisesi’nde okudu. Haluk Levent’in tiyatro faaliyetleri lise yıllarında da devam etti.

Liseden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği’ni kazandı, bir yıl okudu fakat devam etmedi. Sonra Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’nı kazandı ancak yine bir yıl devam etti. İkinci yılında Orta Doğu Üniversitesi Fizik Bölümü’nü kazandı yine devam etmedi. Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü kazandı ancak ısrarla yine devam etmedi ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim’e kaydını yaptırdı.

Bu arada ticaretle de uğraşan Haluk Levent işlerinin iyi gitmemesi üzerine İstanbul’a geldi. Ticari açıdan başarısız olunca yaşadığı yeri terk etti ve çeşitli şehirlerde şarkı söylemeye başladı. İlk albümünün adının “Yollarda” olmasının nedeni, yaşamının bu kısmını sürekli yollarda geçirmesidir.“Yollarda Bulurum Seni” yi Nokta Müzik”e yaptı ve bu albüm 600,000 adet sattı.Bu albümle birlikte tanınan Haluk Levent sayısız hayır konserine çıktı. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldı.

İlk albümünden sonra 1996'da "Bir Gece Vakti" ve "Arkadaş" albümlerini çıkardı. 1989 yılında çekte tahrifat suçu işlediği gerekçesiyle 9 ay 15 gün Adana E tipi cezaevinde yattı. Cezaevindeyken "Mektup" adlı albümünü çıkaran Haluk Levent, cezaevinden çıkar çıkmaz askere alındı. Aynı sıralarda "Yine Ayrılık" adlı albümü yayınlandı.  Bu arada çevreci özellikleri ile de bilinen genç sanatçı destek amacıyla 11 saat sahnede şarkı söyleyerek kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Haluk Levent, askerden döndükten sonra çıkardığı "www.leyla.com" albümüne eskisinden farklı olarak türkü veya eski bir parça koymadı. Sadece kendi şarkılarını söylemeyi tercih etti. Sanatçının diğer albümü "Kral Çıplak" ise 2001'in Haziran ayında yayınlandı. Bu albümden bir yıl sonra da "Bir Erkeğin Günlüğü" adlı albümünü piyasaya sürdü. Albümün ilk çıkış parçası da Ahmet Kaya'nın "Acılara Tutunmak" adlı parçasıydı.

2017 Yılın’da Haluk Levent’in Çanakkale şehitlerini anmak için dev bir orkestrayla söylediği İzmir Marşı sosyal medya üzerinden hızla yayıldı ve çok beğenildi. Haluk Levent İzmir Marşı klibini dedesi anısına da hazırladığı açıklamasında bulundu. Haluk Levent’in İzmir Marşı klibinin çekildiği konferans salonundaki koltuklarda ise İzmir’in savunmasında etkili olan kahramanların isimleri yer aldı.

Haluk Levent Albümler

Yollarda / Bu Ateş Sönmez

Bir Gece Vakti

Arkadaş

Mektup

Yine Ayrılık

Www.leyla.com

Kral Çıplak

Bir Erkeğin Günlüğü

Özel Canlı İstanbul Konseri

Türkiye Turnesi 2003

Aç Pencereni

Annemin Türküleri

Akşam Üstü

Karagöz ve Hacivat (

Dostane