Nazan Öncel , 2 Kasım 2019 Cumartesi Moda Kayıkhane Sahnesi'nde

Nazan Öncel , 2 Kasım 2019 Cumartesi Moda Kayıkhane Sahnesi'nde

 

Etkinlik Linki

Mekan: Moda Kayıkhane

 

Nazan Öncel Kimdir ;

Nazan Öncel, 6 Şubat 1956 yılında İzmir , Karşıyaka'da öğretmen bir anne ve memur bir babanın evliliklerinin 3 kızkardeşten ikincisi olarak dünyaya gelmiştir. Sokak Kızı lakabıyla da tanınan Nazan Öncel, kameralarla ilk defa 1961 senesinde ilk ve tek sinema filmi olan “Acı Tesadüf”te çocuk yıldız olarak tanışmıştır.

Ortaokul yıllarında gitar çalmaya başlamıştır, daha sonra İzmir Konservatuarı'ndan mezun olmuştur. 1975`de İzmir Radyosu'nun düzenlediği bir yarışmada Annem adlı parçasyıla birinci olan Nazan Öncel, Sana Kul Köle Olmuştum (Söz: Erdener Koyutürk, Müzik: Özdener Koyutürk) adlı ilk 45'liğini 1978 yılında çıkarmıştır. Nazan Öncel, 1980`de Hırçın Kız ve 1981`de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15`e girme başarısını gösterdi. 1980 yılında kendi parçalarının yanında bilinen arabesk ve alaturka eserleri de yorumladığı ilk uzunçaları Yağmur Duası`nı çıkardı. Televizyonlarda daha sık görünmeye, çeşitli yerlerde program yapmaya başladı.  1983 yılında Bursa Çelik Palas`ta program yapması ve yılbaşı balosunda Tanju Okan gibi bir isimle aynı sahneye çıktı.

1984 yılında müziğe 8 yıl ara verdi ve 1992 yılında tekrardan albüm çalışmalarına başlamış ve Bir Hadise Var albümüyle büyük çıkışını yapmıştır. Albümden çıkan Aynı Nakarat parçası videosu ve sözleri ile büyük beğeni toplamıştır. Gitme Kal Bu Şehirde ve Aşık Değilim Olabilirim şarkılarıyla da kısa sürede bir fenomen haline gelmiştir. Bir Hadise Var döneminde konserlere çıkan Nazan, Aşık Değilim Olabilirim konser performansını video klip olarak yayınlamıştır.

2 yıl sonra, 24 Ocak 1994 tarihinde Ben Böyle Aşk Görmedim albümünü yayınlayan Nazan Öncel, bu albümüyle önceki albümünden çok farklı yeni bir tarza geçiş yapmıştır. Albümle büyük bir başarı yakalayan Nazan Öncel, albümden çıkan Geceler Kara Tren parçasının gerek klibi gerekse şarkısıyla çok büyük ilgi görmüştür. Geceler Kara Tren parçasının sözleri de Nazan Öncel'in söz yazarlığında bir usta olduğunu kanıtlamıştır. Ben Böyle Aşk Görmedim, Nazınla Dünya Sazınla Dünya ve Aşk Beklemez (Börekler Açarım) şarkıları da video klipleriyle birlikte albümün öne çıkan parçalarından olmuştur.

1995 Mart ayında çıkardığı Unplugged-Rock tarzı Göç albümüyle romantik şarkılarla gönüllerde taht kurmuştur. Albüm 90'ların en önemli albümlerinden biri olmuş, Gidelim Buralardan ve Sen Ben Öldürüyorsun parçalarıyla bu albümde de hitler çıkarmıştır.

1996 ayında çıkardığı Sokak Kızı albümüyle Nazan tarzını sertleştirir ve bu albümden çıkan Sokak Kızı, Erkekler de Yanar, A Bu Hayat ve Bırak Seveyim Rahat Edeyim gibi parçalar onu slowdan uzaklaştırır ancak zirveye taşır.Nazan, bu tarzı 1999 Ocak ayında yayınlanan Demir Leblebi albümünde sürdürdü. 21 Mart 2004 tarihinde Yan Yana Fotoğraf Çektirelim albümünü çıkardı. Bu albüm sanatçının en çok satan albümlerinden biridir. 15 Temmuz 2006'da 7n Bitirdin'i çıkaran sanatçı Aşkım Baksana Bana ile digital ortamda en çok satılan şarkı olmayı başardı ve listelere bir numaradan girerek tam üç ay liste başı oldu. Son olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı müzisyen Hamit Ünadaş'ın Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlendi ve şarkılarını kaleme alarak iki şarkıda Janti'ye düet yaparak destek oldu.

Albümleri:

Canın İsterse 1975 TRT Televizyonlarına çıkmaya hak kazandığı ilk şarkı

Yalnız Kalpler 1975 TRT emisyonu

Sana Kul Köle Olmuştum 1978 (45’lik) Melodi Plak

Neden 1981 Eurovision Yarışma Bandı (ilk on beş)

Bir Zamanlar 1981 TRT Emisyonu

Bizden Sesler 1981 (Complation) Liste Başı Kasetçilik

Hırçın Kız 1982 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)

Yağmur Duası1982 (L.P. Uzun Çalar) Tempo Plak

Bir Hadise Var 1991 (Albüm) Yaşar Plak

Ben Böyle Aşk Görmedim 1994 (Albüm) Yaşar Plak

Göç 1995 (Albüm) Naz Müzik

Sokak Kızı 1996 (Albüm) Raks Müzik

Demir Leblebi 1999 (Albüm) Mert Müzik

Yan Yana Fotoğraf Çektirelim 2004 (Albüm) Hitt Müzik

Bir Şarkı Tut 2005 (3’lü Albüm) Seyhan Müzik

7'n Bitirdin 2006 (Albüm) Avrupa Müzik

Hatırına Sustum 2009 (Albüm) Avrupa Müzik

Tuttum Bırakmam 2010 (Single) DMC

Hayvan 2011 (Albüm) DMC

Bazı şeyler 2014 (Albüm) DMC

Aşkitom 2015 (Single) DMC

Sakin Ol Şampiyon 2016 (Single) DMC

Başka Sanatçılara Verdiği Eserlerden Bazıları:

Tarkan: Hüp, Her Nerdeysen, Dudu, Bu Şarkılar da Olmasa

Gülşen: Of Of

Kaiti Garbi: Of Of (Yunanistan)

Nelly Mackdessy: Of Of (Lübnan)

Özcan Deniz: Canım

İbrahim Tatlıses: Tamam Aşkım

Sibel Can: Yalnızlar Treni

Aşkın Nur Yengi: Yıldız Yıldız

Gökhan Özen: Benim İçin N’apardın

Gülben Ergen: Gencecik Bir Delikanlı, Olta